Instalacja mechanicznego czyszczenia konwekcyjnych powierzchni ogrzewalnych (pęczków) wykorzystuje zasadę odbijania osadów pyłu z wężownic.
Podstawowym urządzeniem w instalacji jest elektromagnetyczny obijak, montowany na zewnątrz kotła, który jest przykręcony do jego konstrukcji montażowej, połączonej z konstrukcją nośną kotła, zarówno w kotłach z tradycyjnym obmurzem, jak i w kotłach nowej generacji ze ścianami membranowymi.
Wewnątrz kotła zabudowana jest stalowa konstrukcja grzebieniowa, spinająca wężownicę.
Do konstrukcji grzebieniowej przyspawane jest cięgno, które przechodzi przez obmurze lub gazoszczelną ścianę na zewnątrz kotła i jest połączone z kowadłem. Trzpień udarowy elektromagnetycznego obijaka uderza okresowo w kowadło w cyklu zaprogramowanym w sterowniku urządzenia zasilającego.
Energia uderzenia przenoszona jest przez cięgno i konstrukcję grzebieniową do rur wężownic, wywołując ich wstrząsanie o amplitudzie do 3 mm.
Kotły parowe i wodne spalające węgiel kamienny i brunatny emitują popioły lotne. Odpylacze zainstalowane za kotłami (odpylacze mechaniczne, elektrofiltry, filtry tkaninowe i inne) oczyszczają spaliny z popiołów lotnych, które należy odebrać i przetransportować do miejsca ich odbioru np. odżużlacz, taśmociąg, składowisko odpadów.
ENTEX S.C. Energia-Technika projektuje i produkuje instalacje do odbioru i transportu popiołów lotnych w cyklu automatycznym.
Poniżej prezentujemy urządzenia produkowane przez ENTEX S.C. Energia-Technika dla instalacji odbioru i transportu pyłu, czyszczenia pęczków, usuwania nawisów.